Back

POVILAS SIDARAVIČIUS (1933 – 2015)

Turizmo fakulteto Garbės narys
1933-02-11 – 2015-12-31

Povilas Sidaravičius gimė 1933 m. vasario 11 d. tarp Kuršėnų ir Papilės miestelio ūkininkų šeimoje. Povilo tėvelis buvo giedorius, be jo neapsieidavo nė vienos laidotuvės.

Visas P. Sidaravičiaus gyvenimas vienaip ar kitaip susijęs su menu: ilgai dirbo Dailės mokyklos direktoriumi, darė įvairius organizacinius darbus Dailės muziejuje. Povilas – keramikas, visą gyvenimą domėjęsis tautine etnokultūra, yra sukūręs įvairių darbelių, buvo įsteigęs keramikos studiją, vadovavo keramikos būreliui, dešimtmetį dirbo Dailės kombinato keramikos ceche. Tačiau didžioji gyvenimo dalis atiduota pedagoginei veiklai – beveik tris dešimtmečius dėstė dailės metodiką pradinių klasių mokytojams ir vaikų darželių auklėtojams Vilniaus pedagoginiame institute (dabartiniame Lietuvos edukologijos universitete).

P. Sidaravičius – menininkas ne tik savo profesija, bet ir gyvenimo būdu. Be jo sukurtų gėlių kompozicijų, meniškų puokščių neapsiėjo nė vienas Trečiojo amžiaus universiteto renginys, o norintys susikurti jaukią ir gražią aplinką to galėjo išmokti jo paskaitose ir pratybose: iš gamtinių medžiagų, derinant molio gaminius su medžių šakomis, stiebais, akmenukais, tošimis, gėlių žiedais, skiedromis, samanėlėmis ir kitomis natūraliomis medžiagomis, gimė įvairiausios kompozicijos, kartais – labai neįprastos. Daugelis jų buvo demonstruotos įvairiose parodose, konkursuose.

Menininkas niekada neatsisakė pabūti ir kelionių gidu, ir apie dailės muziejų eksponatus galėjo daug papasakoti. Turizmo fakulteto dekanė Teodora Dilkienė jam negailėjo gražių žodžių: „Povilas – mielas, nuoširdus, puikus žmogus. Tai atsispindėjo ir jo daromose puokštėse, ir jo bendravime su žmonėmis, paskaitose senjorams gražiai pristatydavo savo paties sukurtus darbus, pamokydavo, kaip pasiruošti Kalėdoms, Velykoms, kitoms šventėms, kaip savitai, kūrybiškai papuošti namus pačių padarytais darbais. Tai Turizmo fakulteto siela, tai aistringas keliautojas, dar jaunystėje su kuprine apkeliavęs ir Uralą, ir Karakumų dykumas. Poilsinės kelionės jo nežavėjo – keliavo tik ten, kur galėjo sužinoti ir patirti ką nors naujo. Pats organizuodavo ir jaunimo, ir suaugusiųjų keliones į Prancūziją, Vokietiją, Lenkiją“.

2012-2013 metais Povilas Sidaravičius aktyviai dalyvavo tarptautiniame GRUNDTVIG senjorų savanorystės projekte „Nė dienos be veiklos“. Pasak jo, savanorystė – didžiulis pažinimo džiaugsmas ir neįkainojama dvasinė nauda į šią kilnią veiklą įsitraukusiam žmogui.

P. Sidaravičius trečiojo amžiaus universitetą lankė nuo 2010 metų. Buvo grupės seniūnas, o nuo 2014 m. – Turizmo fakulteto prodekanas.

MČTAU 20-mečio proga už aktyvią veiklą Turizmo fakultete Povilui Sidaravičiui  suteiktas MČTAU Garbės nario vardas.

2015 m. vasario 5 d.